dnes je 29.3.2024

Input:

§ 38ze ZDP - Zvláštní ustanovení o náležitostech prohlášení o majetku

22.12.2016, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

3.1.4.1.34
§ 38ze ZDP – Zvláštní ustanovení o náležitostech prohlášení o majetku

Ing. Martin Děrgel

Úplné znění

Ustanovení související k § 38ze ZDP

  • Zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád (DŘ)

    • - § 56 – Informační povinnost správce daně
Komentář

Komentář k § 38ze ZDP

Byť jde o poslední ustanovení v rámci právní úpravy prokazování původu majetku, tak bude pro většinu českých smrtelníků nejdůležitější. Stanoví totiž případy, kdy se poplatník vůbec nemusí trápit s prohlášením o majetku (nepřesahuje-li jeho úřadům neznámý majetek 10 milionů Kč), a dále vymezuje položky majetku a dluhů, které není třeba uvádět (jednotlivě nepřesahují limit 100 000 Kč). Pozor ale na to, že první zmíněná částka se týká souhrnu majetku – který není správci daně znám z rejstříků a evidencí a je povinně uváděn do prohlášení – bez snížení o dluhy poplatníka, tj. nejedná se o výši jeho jmění ale skutečně jen o úhrn majetku.

Z praktického hlediska je poněkud matoucí výluka týkající se majetku známého správci daně. V tomto směru totiž musí být naplněny všechny tři podmínky, jinak zůstává povinnost uvedení majetku v prohlášení:

  • evidence či rejstřík musí obsahovat údaje, které se uvádějí v prohlášení o majetku,

  • správce daně má do této evidence nebo rejstříku přístup a

  • správce daně zveřejní na úřední desce či způsobem umožňujícím dálkový přístup, že se výjimka týká právě této evidence či rejstříku (což navazuje na § 56 DŘ).

Vynětí z prohlašovací povinnosti se týká samozřejmě především katastru nemovitostí nebo registru vozidel. Ohledně těchto výjimek přitom nejde pouze o to, že prohlášení může být kratší, ale opět pro většinu poplatníků znamená, že nebudou muset toto prohlášení o majetku vůbec sestavovat. Důvodem je skutečnost, že hodnota těchto "úřadu známých" věcí zjistitelných z evidencí a rejstříků se nezapočítává do limitu 10 milionů Kč, což výrazně eliminuje hodnotu zbývajícího majetku zahrnovaného do testu souhrnné hodnoty majetku uváděného do prohlášení. Prakticky tak zůstanou pro zahrnutí do této hodnoty hlavně nemovité věci nacházející se mimo území České republiky, nebo automobily, letadla a lodě evidované v

Nahrávám...
Nahrávám...