dnes je 18.4.2024

Input:

§ 4 ZoÚ

22.3.2024, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 10 minut

9.1.1.4
§ 4 ZoÚ

Ing. Alena Čechová

Úplné znění

Ustanovení související k § 4 odst. 1 až 8 ZoÚ

  • Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví (ZoÚ)

    • - § 1 odst. 2 – Na které účetní jednotky se vztahuje zákon o účetnictví
    • - §§ 24a až 24d – Měna účetnictví, kurzy, přepočty
Komentář

Komentář k § 4 odst. 1 až 7 ZoÚ

§ 4 odst. 1 až 7 ZoÚ stanoví dobu, po kterou musí minimálně vést účetní jednotky účetnictví.

Odst. 1 jednoduše říká, že:

Právnické osoby vedou účetnictví ode dne svého vzniku až do dne svého zániku (mimo zahraniční, fyzické osoby, které se staly účetní jednotkou z vlastního rozhodnutí nebo jim to ukládá ZoÚ nebo zvláštní předpis na "přechodnou dobu", vedou účetnictví až do doby, než pominou důvody, pro které se účetní jednotkou staly. Jsou to fyzické osoby vyjmenované v § 1 odst. 2 písm. d) až g) ZoÚ.

Důležitou okolností, za níž se fyzická osoba stane účetní jednotkou, je skutečnost, že se stane společníkem sdruženým s jinými společníky ve společnosti (dříve účastníkem sdružení), kde alespoň jeden z nich je účetní jednotkou nebo se stal účetní jednotkou v průběhu existence takovéto společnosti. Na tyto okolnosti se mnohdy zapomíná.

Fyzické osoby, jimž ukládá povinnost vést účetnictví zvláštní předpis, obvykle předpis, podle něhož podnikají či vykonávají obdobnou činnost, musí vést účetnictví po celou dobu podnikání či obdobné činnosti.

Odstavce 1 až 7 paragrafu 4 ZoÚ se k 1. 1. 2024 nemění.

Komentář

Komentář k § 4 odst. 8 ZoÚ

V odstavci 8 § 4 ZoÚ jsou stanoveny základní povinnosti účetních jednotek, mimo jiné je zde stanovena povinnost dodržovat také prováděcí předpisy k ZoÚ, jimiž jsou především vyhlášky pro jednotlivé skupiny účetních jednotek. Jsou zde stanoveny základní metody, jimiž se musí účetní jednotky řídit, a je nutné si uvědomit, že v případě změn účetních metod v předpisech, které by mohly vejít v platnost v průběhu účetního období, tyto změny použijeme u účetní jednotky, která již v té době existuje, až v následujícím účetním období.

Ze stávajících ustanovení stojí za připomenutí, že prováděcí předpisy (vyhlášky č. 500/2002 Sb., č. 501/2002 Sb., č. 502/2002 Sb., č. 504/2002 Sb., č. 410/2009 Sb.) upravují a upřesňují ustanovení ZoÚ v oblastech:

  1. Rozsahu a způsobu sestavování účetní závěrky, vyhotovení výroční zprávy a zprávy o platbách (část sedmá ZoÚ), včetně uspořádání, označování a obsahového vymezení položek majetku a jiných aktiv, závazků a jiných pasiv (rozvaha), nákladů, výnosů a výsledků hospodaření (výkaz zisku a ztráty), vysvětlujících a doplňujících informací (příloha), přehledu o peněžních tocích a přehledu o vlastním kapitálu a také vymezení podrozvahových účtů
  2. Stanovení směrné účtové osnovy
  3. Stanovení účetních metod s důrazem na metody oceňování tvorby opravných položek a rezerv, odepisování majetku atd.
  4. Stanovení pravidel pro sestavení
Nahrávám...
Nahrávám...