dnes je 18.4.2024

Input:

§ 78e ZDPH - Úprava odpočtu daně

2.11.2017, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

2.11.780005
§ 78e ZDPH - Úprava odpočtu daně

Ing. Olga Hochmannová

Úplné znění

Související ustanovení

  • - Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty
  • - § 72 - § 77 – Odpočet daně
  • - § 78a – § 78d – Úprava odpočtu daně

Vztah k dalším souvisejícím předpisům

Směrnice Rady 2006/112/ES, čl. 173 - 175

Ustanovení § 78e bylo do zákona vloženo novelou od 1. 7. 2017 a stanoví postup úpravy odpočtu daně v případě, kdy je v průběhu lhůty pro úpravu odpočtu zjištěno u dlouhodobého majetku manko.

Povinnost vypořádat DPH z manka je v zákoně stanovena v § 78e pro dlouhodobý majetek (jehož definice je stanovena v § 4 odst. 4 písm. d) zákona) a v § 77 pro jiný obchodní majetek než dlouhodobý.

V obou případech se jedná o situace, kdy plátce zjistí úbytek obchodního majetku, k němuž nemá žádné doklady, tj. nedošlo k prodeji ani spotřebě majetku, ale ani není schopen doložit zničení, ztrátu či odcizení obchodního majetku, u něhož byl uplatněn odpočet daně.

U obou druhů majetku je plátce povinen vypořádat manko prostřednictvím změny odpočtu daně.

K praktickému provádění doporučujeme metodickou informaci GFŘ, v níž podává GFŘ výklad, jakými dokumenty může plátce prokázat v určitých situacích (např. při živelných pohromách nebo jiných škodních případech) zničení, ztrátu či odcizení majetku.

K § 78e odst. 1

Novelou 2017 je v § 78e stanovena nová povinnost provádět úpravu odpočtu DPH při zjištění manka u dlouhodobého majetku.

Postupuje se přitom podle § 78 – 78c zákona, což znamená, že platí i většina obecných podmínek pro provádění úpravy odpočtu daně u dlouhodobého majetku:

Platí lhůta pro úpravu odpočtu stanovená v § 78 odst. 3, tj. u většiny dlouhodobého majetku činí lhůta 5 let, u staveb, jednotek a jejich technického zhodnocení 10 let. Z uvedeného vyplývá, že pokud by případně bylo zjištěno manko u majetku staršího, DPH z manka se nevypořádává.

Období, za které se úprava odpočtu daně provádí, je však pro vypořádání manka stanoveno zvláštním ustanovením přímo v § 78e odst. 1 – je to za zdaňovací období, kdy se plátce o manku dozvěděl nebo "dozvědět měl a mohl". V praxi to znamená, že plátce má povinnost vypořádat odpočet za zdaňovací období, kdy manko zjistí. Například je-li prováděna ke konci roku 2017 inventarizace, jejíž součástí je fyzická inventura majetku, která je prováděna v listopadu 2017 a při této inventuře se zjistí chybějící majetek, může vzniknout povinnost provést úpravu odpočtu daně již za listopad 2017. Dovětek, že to má být případně za období, "kdy se dozvědět měl a mohl" je pro praxi dosti nejednoznačný a může způsobovat spory. Každopádně však, pokud správce daně usoudí, že plátce měl úpravu odpočtu daně provést za dřívější zdaňovací období, než ji skutečně provedl, měl by pro takový postup předložit důkazy.

Pokud se jedná o výpočet částky úpravy odpočtu, stanoví odst. 1 a 2, že se úprava odpočtu daně provede jednorázově. To v praxi znamená, že plátce vypočítá úpravu odpočtu daně za celé zbývající období do konce lhůty pro úpravu odpočtu daně (např. o x/5). Výpočet je tedy obdobný, jak se provádí při úpravě z důsledku prodeje majetku podle § 78d zákona.

K § 78e odst. 2

V odst. 2 je stanoven výpočet částky

Nahrávám...
Nahrávám...